Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Sohbet Blog | April 6, 2020

Scroll to top

Top

Chat

chat

Merhaba arkadaşlar, chat realitesi üzerine yoğunlaşaçağımız bu yazımızda internetin hayatımız girmesinden sonra, bir çok web sitesinde karşımıza sıkça çıkan, gerek online işlemlerimizi yaparken gerekse web sitesi üzerinde ikili canlı görüşmelerimize olanak sağlayan chat özelliğini inceleyeçeğiz ve üzerinde konuşacağız. Tabiki bu özelliği kendi içinde kategorilere ayırıp bir çok konuya değinmek mümkün. Sohbet ve chat bloğumuzun içeriğine uygunluğu acısından internet üzerinden chat aracılığı ile arkadaş edinme ve iletişim kurabilme kısmını değerlendireçeğiz.

İnternetin varolma nedeni insanlar arasında haberleşmeyi ve iletişimi sağlamaktır. Bu bizlere ciddi anlamda zaman kazandırdığı gibi, çok ırakta olan kişileride yakın kılmaktadır. Kimi zaman işyerimizden, kimi zaman evimizden, kendini sürekli yenileyen modern çağın getirdiği teknoloji ile son cıkan uygulamalar ve işletim sistemlerine sahip telefonlar sayesinden her alanda chat yapmamız gayet kolay.

İnternet üzerinden arkadaş bulma, yeni insanlar tanıma noktasında 1988 yılını ben dönüm noktası olarak kabul ediyorum. İlk kez bu tariha rast gelen irc üzerinden metin tabanlı yapılan chat, hali hazırda şuan bu kategoride hizmet veren chat sitelerinin ilham kaynağı ve ana mantığını içermektedir. İrc sisteminde bulunan servisler sayesinde chat odaları içinde bulunan kullanıcılarla sohbet imkanı elde ederiz. Kısaca bu çalışma mantığı hakknda sizlere bilgi verelim ; İrc internete sürekli bağlı bilgisayarlara kurulu sersivler yardımı ile çalışır. Bu servisler sohbet odaları kayıtından tutunda kullandığımız nickleri kayıt etme, online durumda olmayan arkadaşlarımıza cevrim dışı mesaj göndermemize kadar bütün işlemlerimizi türüne göre ayrı ayrı ver tabanlarında saklayarak kullanmamızı sağlar. Onlıne chat mantığı ise bu veri toplayıcı ve dağıtıcı özelliği olan servisler yardımı ile sağlanır. Bizim gönderdiğimiz iletiler ilk önce bu servisler tarafından çekilir daha sonra karşılıklı chat yaptığımız kullanıcının bilgisayarına aynı saniye içinde gönderilir. Bu servisler ChanServ, NickServ, MemoServ, HelpServ gibi birden fazla bilgisayar ile çalışır. Chat kanalları üzerindeki işlemlerimizi ChanServ yardımı ile, nick kayıt ve bununla alakalı işlemlerimizi NickServ yardımı ile, çevrim dışı olan yani o an chat sunucu içinde online olmayan arkadaşlarımıza mesaj gönderebilme işlemimizi ise MemoServ yardımı ile sağlarız.Nasıl chat yapaçağımızın çalışma sistemini ve mantığını bu şekilde özetlemek mümkündür.

Ülkemizdeki sanal arkadaşlık ve chat alışkanlığı aslında bilindik bir tablodur. Sürekli yeni insanlar keşfetmek, kendine farklı sosyal alan yaratabilmenin verdiği heycan ile internet kullanıcılarının vazgecilmezleri arasında ilk sıralarda chat yapmak yerini almıştır. Bunun dışında masrafsız ve kolay ulaşılabilir bir araç olması nedeniyle bugün birçok kimse yakın arkadaşları ve sevdikleri ile internet üzerinden sohbet ederek iletişim kurmaktadır.

Şuan hayatımızın her noktasında olan, yeni cevreler ile tanışmamızı sağlayan chat ilk kez 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından hizmete sunulmuştur. Günümüz ile kıyas ettiğimizde geride kalan zaman süreci içerisinde aldığı ivme ve kazandığı popülerite ortadadır. Arkadaşlık hizmeti veren hangi web sitesine bakarsanız bakın mutlaka kullanıcıların birbirleri ile chat yapmalarını sağlayacak bir sistemi mevcuttur. Kimisi online mesaj gönderme, kimisi bir panel üzerinden mesaj sayısı hakkı ile, kimi siteler ise bunu tamamı ile ücretsiz ve anlık bir iletişim şekli ile sunarlar. Ücretsiz ve anlık iletişim şekli dediğimiz ise sohbet ve chat kategorilerinde kullanıcılarını buluşturan chat siteleridir.

Peki chat sitelerine girdiğimizde bu işlemi nasıl yaparız ? Bildiğiniz gibi bu siteler irc sistemi ile çalşır, ve irc üzerinden chat için bazı programlara ihtiyac vardır, bunun en bilindik olanı ise mirc programıdır. Halbuki biz web üzerinden bağlantı kuruyoruz, hiç sorun yaşamadan iletilerimizi gönderebiliyoruz. Uzun uğraşlar sonucu kullanıcılarına web girişi verebilmenin gerekliliğini hisseden yazılımcılar applet’ler geliştirerek satışa sunmuşlarıdr. Yani bizlerin herhangi bir chat sitesi üzerinden bağlantı kurup sohbet etmemizi sağlayan appletler irc ile doğrudan bağlantımızı sağlayan yazılımlardır. En bilindik olanları ise eschat ve flaxchat’tır.

Chat sayfamız ile blog sayfası ziyaretcilerimize konu ile alakalı bilgiler vermeye çalıştık. Umarım hazırladığımız makalemiz işinize yarar ve öğretici niteliktedir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileği ile . . .