Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Sohbet Blog | April 6, 2020

Scroll to top

Top

Sohbet Odaları

sohbet odaları
Bu yazımızda sizlere Türkiye üzerinde yayın yapan sohbet odaları hakkında bilgiler vereceğim ve tanıtımını yapaçağım. Bildiğiniz üzere insanlar sohbet etmek ve arkadaş kazanmak için bu tip siteleri ziyaret ederler vakit geçirirler. İçinde bulunduğunuz sohbet odaları nedir, kaç ayrı bölüme ayrılır gibi sorulara cevap arayıp cıkan sonuçları birlikte değerlendirmiş de olaçağız. İnternet kaynaklı iletişim şekilleri günümüzün yükselen trendlerinden olduğu gibi geleceğinde en gözde iletişim araçlarından olacağı gayet açıktır. Geldiğimiz şu yıllarda sanal arkadaşlık kurmanın herkesçe cazip olduğu bilinmektedir. Bunun en belirgin örneği ise sosyal medyanın milyarca kullanıcısı olması ve başta facebook ve twitter gibi dünya devi haline gelmiş sosyal medya sitelerini insanların değişik insanlar tanımak ve arkadaş çevresini genişletmek için kullanmasıdır. Tabiki bunların dışında kalan sohbet odaları’da hale cazibesini korumakta milyonlarca kişi tarafından günlük ziyaret edilmektedir.

Sohbet odaları hakkında genel bir bilgi verelim sonrasında alt bölümlerini ayrı başlıklar halinde değerlendirelim. İnternet araçılığı ile sanal bir arkadaşlık kurmak adına web siteleri ziyaret ederiz. Sohbet girişi ile katılımcı olduğumuz bu siteler içine girdiğimizde karşımıza gelen ekranda bilgisayarımızın sağ tarafında alt alta sıralı şekilde butonlar halinde sohbet odası isimleri gelir. Bu gördüğümüz kanallara verilen isim sohbet odalarıdır. Bu odalar içinde diğer online kullanıcıları görebiliriz ve onlarla anlık iletişime yani chat yapmaya başlayabiliriz. Kendi aralarında bir çok alt bölüme ayrılan sohbet odaları eğlenceli ve güzel vakit gecirmemize fayda sağlayan bir iletişim aracıdır. Şimdi buyurun alt başlıklar halinde bunları tek tek değerlendirelim, yakından tanıma şansına sahip olalım.

Metin Tabanlı Sohbet Odaları

Metin tabanlı dediğimiz sohbet odaları şuan IRC olarak adlandırılan alternatif giriş imkanları olan sunuculardır. Bu odaların özelliği ise karşılıklı yazışarak yapılan bir şekli ile olmasıdır. İnternete sürekli bağlı bilgisayarlara kurulan irc serverleri ile çalışan, kurulumu ve kodlaması gereği çeşitli servisler ile işlemlerin yapıldığı bir sohbet odaları türüdür. İletilerimizi yazıp kanala gönderdiğimiz zaman servisler veri tabanı ile bu ileti anlık olarak çekilir ve yine anlık olarak oda içerisine gönderilir. Diğer kullanıcıların paylaştıkları iletiler ise yine aynı şekilde bizim bilgisayar ekranımıza gelir. Çalışma şekli bu sistem mantığı ile olur, sesli ve görüntülü sohbet imkanı vermez.

Görüntülü Sohbet Odaları

Bu sohbet odası şeklimiz ise son yıllarda oldukça geniş cevrelere yayılan ve popülerite kazanan bir sohbet odaları türüdür. İçeriği gereği kullanıcılarına görüntülü sohbet imkanı sağlar. Kullancılar karşılıklı web cam görüşmesi yapabildikleri gibi karşılıklı arkadaş listelerine ekleyebilme imkanı gibi ayrıcalıklarda tanımaktadır. Tek bir veri tabanı üzerinden sizin actığınız web cam görüntüsünü önce veri tabanına ceker daha sonra karşısınızdaki kullanıcının bilgisayar ekranına göndererek canlı ve görüntülü bir iletişim imkanı sağlar. Oldukça sık ziyaretci kitlesine sahip bu sohbet odaları şekli ülkemizde iyi bir kullanıcı potansiyeline sahiptir.

Sesli Sohbet Odaları

Sesli sohbet odaları ise IRC sistemli çalışan metin tabanlı sohbet odaları ile çok yakından benzerlik göstermektedir. İkisini birbirinden ayıran özelliği ise sesli sohbet odaları içinde isteyen kullanıcının konuşmak hakkı talep etmesi ve oda içerisinde bulunan ziyaretciler ile sesli konuşarak iletişim kurabilme şansı yakalamasıdır. Ancak oda yetkilileri tarafından denetlenen bu işlem gerek görüldüğünde yine oda yöneticileri tarafından deaktif edilebilmektedir. Yani sesli bir sohbet imkanı yakalamanız için oda yöneticlerinin size izin vermesi ve konuşma yetkisini size vermesine bağlıdır.

Sohbet Odaları Genel Bilgilendirme

Sohbet Odaları türü ne olursa olsun hizmet amaçı tamamı ile internet kullanıcılarının sanal arkadaşlık kurabilmeleri, kendilerine yeni bir sosyal alan yaratabilmelerine imkan sağlamaktır. Yukarıdaki bölümlerimizde değindiğimiz gibi türlerine ve içeriklerine göre farklılıklar gösterebilirler. Bazıları bunu tamamı ile ücretsiz ve üyeliksiz yaptıkları gibi, bazı sohbet odalarıda üyelik ve ücret işlemlerine kullanıcılarını tabi tutmaktadır.