Sohbet

ANASAYFA | SOHBET | CHAT | BLOG | GALERİ | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM

 

 

NİCK KAYIT


SOHBET


nick kayıt

Sohbet etmek ilginizi cekti ise bu giriş panelini kullanın.


sohbete başla

Nick Kayıt

Bu yazımızda nick kayıt yani register işlemi hakkında bilgi verip sizlerin kendinize özgü bir kayıtlı nick sahibi olmanıza yardımcı olaçağız. Bildiğiniz gibi web sitemiz SohbetTR.Net irc tabanlı bir sohbet ve arkadaşlık sitesi olduğu için herhangi bir üyelik işlemimiz söz konusu değildir. Bu tip uygulamalar hem kullanıcılara azda olsa itici gelmekte hemde gereksiz vakit kaybı yaşatmaktadır. Peki üyelik işlemi olmadan bize ait kayıtlı bir kullanıcı adına nasıl sahip olaçağız ? Konu ile alakalı bir ön bilgi sahibi olmanız acısından sizlere nick kayıt işleminin mantığı hakkında bilgi verelim daha sonra kayıt işlemi nasıl gerçekleştirilir konusu anlatalım.

Sohbet siteleri daha öncede söylediğimiz gibi irc tabanlı bir sistem ile çalışır. Yani sürekli internete bağlı bilgisayarlara kurulan server'lar yardımı ile bizden çok uzakta bulunan kullanıcılar ile iletişime geçmemize olanak sağlar. Bunun dışında bir çok services yardımı ile sohbet odaları içinde işlemlerimizi kolayça halledebiliriz. NickServ adını verdiğimiz servis nicklerimizi kayıt etmemize fırtsat veren servisin adıdır. Kayıt altına aldığımız nickler bu bilgisayarın veri tabanında saklanır biz şifremizi girdiğimizde o nick ve nick'e bağlı tüm özellikleri kullanmamıza izin verir. Diğer tüm servislerden yararlanabilmemiz için ilk yapmamız gereken nick kayıt etmektidir. Nick'i kayıtlı olmayan bir kullanıcı irc üzerinde sadece sohbet edebilir bunun dışında servislerin verdiği özelliklerden ve kolaylıklardan yararlanması mümkün değildir.

NİCK KAYIT İŞLEMİ

Şimdi sıra geldi nick kayıt işlemi nasıl yapılır kısmına, ilk yapmamız gereken web sitemize ait sohbet girişi panelini kullanıp sohbet odaları içinde onlıne olmak. Kayıt etmek istediğimiz kullanıcı adının daha önceden kayıt edlip edilmediğini öğrenmek için /ns info Nick komutunu kullanıyoruz. Kullanımda değil ise /nick yeninick komutu ile kayıt altına alaçağımız kullanıcı adına geçiyoruz. Bu kısmıda başaralı ile tamamladıktan sonra nick kayıt etmemiz için gerekli olan /ns register şifre nickiniz@sohbettr.net komutu ile kayıt altına alıyoruz.

Nick kayıt işlemimiz bu kadar kısa ve basit. Artık kullanıdığımız nick üzerinden profilimizi rahatlıkla oluşturabilir ve diğer kullanıcılara anlık iletiler gönderebiliriz. Bu bilgi yeterli olmadı ise sunucumuz üzerinden online destek almak için #help kanalını kullanabilir yada iletişim sayfamızı kullanarak bize e-mail gönderebilirsiniz.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube

 

chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.sohbettr.net
Hakkında : SohbetTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.sohbettr.net/blog
İlgi Alanı : IRC
Sohbet makaleleri, sohbet hakkında bir çok şey öğretir.
Sohbet blogları ile aradığınız bilgiyi daha çabuk .
bulabilir böylece merak ettiklerinizi öğrenirsiniz..
Tüm yazıları oku . . .

Popüler Yazılar


SOHBET
Yeni insanlar ile tanışmak ve onlarla sohbet etmek insanın her dönemde arzulayacağı . . .
CHAT
İnternetin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başladığı ilk günden bu yana chat siteleri . . .
SohbetTR.Net’in iPhone, iPad ve Android için özel sohbet uygulamalarını aşağıdan indirebilir her an sohbet odalarımıza bağlı kalabilirsiniz.
mobil sohbet uygulamaları
app store google play  
alt golge
sidebar cizgi

Benzer Yazılar


Tavsiye Yazılar


sohbet siteleri
Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri de, internet ortamını kullanarak, insanlara büyük bir rahatlık sağlamaktadır . . . Devamı.
chat odaları
Chat Odaları
Chat odaları sayesinde, yeni ortamlara girmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar . . . Devamı.
chat siteleri
Chat Siteleri
İnternet teknolojilerinin avantajları iletişimin vazgeçilmezi chat siteleri ve zaman içindeki . . . Devamı.