Sohbet

ANASAYFA | SOHBET | CHAT | BLOG | GALERİ | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM

 

 

AOP KURALLARI


SOHBET


aop kuralları

Sohbet etmek ilginizi cekti ise bu giriş panelini kullanın.


sohbete başla

Aop Kuralları

Merhaba arkadaşlar bu yazımız ile sohbet odaları içinde , muhabettin akışını ve düzenini sağlamakla görevli aop (@) yetkisi olan kullanıcıların uyması gereken kurallardan bahsedeçeğiz. Daha önce sizlere aop (@) neden vardır, ne iş yapar gibi konulara değinip tanıtımını kısada olsa yapalım.

Bildiğiniz gibi chat odalarının genel düzeninin sağlanması ve bu odaların kontrol edilebilmesi için kanallar üzerinde ehil kullanıcılara karşılıklı güven esasında bir takım yetkiler verilir. Aop, Sop, Halfop vb gibi, bunların ayrı ayrı sorumlulukları ve yapmaları gereken görevleri varıdır.

Aop, aop kuralları çercevesinde kanal içerisinde sohbet'i sağlamak ve diğer kullanıcıları buna teşvik etmekle birinci dereceden sorumlu yetkililerdir. Bunun dışında kanal içinde olmusuz olabileçek, sohbet akışının bozulmasına neden olan hareketler, saldırı, küfür vb gibi durumlara mudahale edecek bilgi ve birikime sahip irc kullanıcılarıdır. Genel anlamda sohbet kanallarının asayişini sağlamakla sorumlu kişilerdir.

Aop Kuralları

- Aop'lar kişisel zevkleri için kimseyi kanaldan atamadığı gibi, siyasi, fikri yarıcalıları nedeni ile kimseye ön yargılı davranamaz kanaldan atamaz.
- Aop'lar online durumda iken kesinlikle başka bir nickle (@) kalamazlar, bilgisayar başında olmadıkları yada meşgul olduklarında bunu belirtmeli kanalda (@) olarak kalmamalı ve away durumuna geçmelidir.
- Aop'lar kurallara uymayan ve ban yiyen kullanıcının banını, banı atan aop (@) online olduğu sürece açamazlar. Bunu yapaçak tek kişi ban komutunu uygulayan aop'un kendisidir.
- Aop'ların kanalı +m moduna alabileçekleri durumlar sadece saldırı, küfür, clone aciliyet azr eden durumlardır. Bunların dışında hiç bir aop kanalı keyfi +m moduna alamaz. Eğer kanalda o an sadece kendisi online durumda ve sunucudan cıkması gerekiyor ise kanalı +m moduna alması gerekir.
- Aop'lar, kanalın genel duzenini, muhabbetin seyrini, ve uygunsuz davranısları takipten birinci derecede sorumludur. Kanal ile ilgilenmeyen, sohbet'i takip etmeyen ve katılmayan, kendi op oldugu kanal yerine diğer kanallar ile ilgilenen @'lerin gorevlerine uyarılmadan son verilir.
- Aop, kanalın genel asayisi ile sorumlu olup, tartışmalarda uzlaştırıcı rol alır ve taraf tutamaz . Kaba ve adab dışı hareketlerde bulunamaz.
- Aop, yetkisini kendi şahsi veya nefsi çıkarları için hiç bir şekilde istismar edemez. Kimseyi kanalına zorla sokamaz, kimseyi kendisi ile konuşmaya zorlayamaz.
- Aop'lar, kanalda alaçağı kararları katılımcıların yönlendirmesi doğrultusunda almaz . Kurallar doğrultusunda karar verir.
- Aop'ların kendi aralarında yetki noktasında hiç bir ayrıçalık olmadığından dolayı birbirlerine yaptırım uygulama hakkina sahip değillerdir. Kendi aralarında çıkan anlaşmazlıkları genelde herkesin önünde olmayıp özelde çözmeye calışırlar. Anlaşamamaları halinde kanal sop'larına durumu bildirmek zorundadırlar.
- Aop'ların, kanalda birbirleriyle tartışma gibi ters düşüçü hareketlerden kacınmalıdırlar.Bir aop diğer bir aop'un yanlışını veya kural ihlalini gördüğü takdirde bunu özelden kendisine bildirir yanlışda ısrar edilirse sop'lara bildirir. - Aop'ların, görev sahası kanaldaki katılımcılara uygun sohbet ortamını oluşturmak, asayişi temindir. Bu acıdan katılımcıların soru ve sorunlarıyla ilgilenir çözumler bulmaya çalışır. Kendini aşan konular dahilinde ancak ircop'lara havale eder veya #help kanalına gitmesini tavsiye eder.
- Aop'lar kanal genelinde server yöneticilerine, aop'lara, ircop'lara yönelik doğrudan veya dolaylı olarak küçük düşürücü imalı sözlerde bulunan, alay ve hakaret eden useri bir kez kanal genelinde yapmaması için uyarir ve şikayetini bildirebileceği admin@sohbettr.net mail adresini tavsiye eder, devamı halinde kanaldan banlar.
- Aop, ehil ve ahlaki kurallara uygun aop adayları tavsiye etme hakkına sahiptir. Adayını teklif eder ancak nihayi alım kararı sop'lara aittir.Teklif ettiği adayın onaylanması ile de adaya kural ve komutları acıklamak ve öğretmekle yükümlüdür. Burda dikkate alınacak husus kişisel yakınlığından ziyade ehliyetli ve kabiliyetli kişileri aday göstermesidir. Arka arkaya tavsiyelerde bulunamaz sadece ilk tavsiyesi dikkate alınır.
- SohbetTR.Net sohbet odaları üzerinde yetki alan tüm aop'lar bu kuralları kabul etmiş sayılır. Tüm aop'lar SohbetTR.Net irc sunucusuna ait mirc programını kullanmak zorundadır. Aksinin tespiti halinde uyarılmadan yetkisine son verilir.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube

 

chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.sohbettr.net
Hakkında : SohbetTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.sohbettr.net/blog
İlgi Alanı : IRC
Sohbet makaleleri, sohbet hakkında bir çok şey öğretir.
Sohbet blogları ile aradığınız bilgiyi daha çabuk .
bulabilir böylece merak ettiklerinizi öğrenirsiniz..
Tüm yazıları oku . . .

Popüler Yazılar


SOHBET
Yeni insanlar ile tanışmak ve onlarla sohbet etmek insanın her dönemde arzulayacağı . . .
CHAT
İnternetin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başladığı ilk günden bu yana chat siteleri . . .
SohbetTR.Net’in iPhone, iPad ve Android için özel sohbet uygulamalarını aşağıdan indirebilir her an sohbet odalarımıza bağlı kalabilirsiniz.
mobil sohbet uygulamaları
app store google play  
alt golge
sidebar cizgi

Benzer Yazılar


sohbet link SohbetTR.Net Sohbet Kuralları
30 Ağustos 2013 | Admin
Web sitemiz sizden bazı yasaklara uymanızı bekler. Bu tamamı ile daha seviyeli ve doğru bir sohbet şekli için sizlerden isteklerimizdir . . .
sohbet link Devamını oku

sohbet link SohbetTR.Net Admin Kuralları
30 Ağustos 2013 | Admin
Merak edilen IRC Adminleri'nin de uyması gereken kuralları olduğunu biliyormuydunuz ? Kurallara göz atmak için sayfayı ziyaret edin . . .
sohbet link Devamını oku

Tavsiye Yazılar


sohbet siteleri
Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri de, internet ortamını kullanarak, insanlara büyük bir rahatlık sağlamaktadır . . . Devamı.
chat odaları
Chat Odaları
Chat odaları sayesinde, yeni ortamlara girmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar . . . Devamı.
chat siteleri
Chat Siteleri
İnternet teknolojilerinin avantajları iletişimin vazgeçilmezi chat siteleri ve zaman içindeki . . . Devamı.