Sohbet

ANASAYFA | SOHBET | CHAT | BLOG | GALERİ | HAKKIMIZDA | İLETİŞİM

 

 

IRCOP KURALLARI


SOHBET


irc kuralları

Sohbet etmek ilginizi cekti ise bu giriş panelini kullanın.


sohbete başla

IRCop Kuralları

Bir irc sunucusu içinde en vefekar ve çalışkan kimlerdir diye sorulduğunda IRCop'lar demek gayet yerinde bir cevap olaçaktır. IRCop'lar sunucu içindeki hemen hemen tüm sorunlar ile ilgilenen sunucunun güvenliği ve herhangi bir saldırıya maruz kalmaması için olan gayretleri ile çalışan bir güvenlik ekibidir.

IRCop kuralları ile bu ekibin çalışma disiplinini en üst düzeye çıkarmak için, bir takım yasaklar yani uyulması gereken kurallar hazırlanmıştır. Bu kurallar ile hem sunucu üzerinde bulunan kullanıcıların herhangi bir haksızlığa uğraması engellenmiş olur hemde ircop'larında yetkilerini keyfi kullanmalarının önüne geçilmiş olur. SohbetTR.Net irc sunucusunda görev alan her ircoper bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır.

IRCoper Kuralları

- IRCop, yetki verildiği nicki ile ircop kalabilir.Yersiz ve sürekli nick değişimi yasaktır.

- IRCop, kişisel zevkleri ve siyasi, itikadi, fikri ayrıcalıkları ve farklılıklarından dolayı kimseyi ne kanaldan nede serverden atabilir.

- IRCop, kanalları değil, sunucuyu korumak ve kollamakla mükelleftir. Yetkisi olmayan kanalların yönetimine ve @ larına founder kimligi takınarak mudahale edemez.. Olası sorunları kanal sorumlusu admin'ine veya foundere rapor eder.

- IRCop, kendisine emaneten verilen yetkiyi hic bir şekilde şahsi cıkar ve kişisel zevkleri için istismar edemez.Örneğin ; kimseyi kendi kanalına zorla sokamaz, kendi kanal reklamı için global atamaz, kimseyi kendisi ile konuşmaya zorlayamaz, yetkisi olmadığı halde kimseye ircop' luk vaadi vermez, istediği olmadigi takdirde tehdit edemez.

- IRCop, flood, saldırı küfür clone gibi aciliyet arz eden durumların dışında kanalı +m moduna alamaz. Kanal modları ile oynayamaz.

- IRCop, serverin genel asayişinden sorumlu olup öncelikle kanal op'larının yetki sahasına gerekmediği muddetce mudahale etmez. Örneğin ; Flood saldırısı, küfür saldırısı gibi durumlarda, saldırganları kanal op'larının yetkisi dışında kalan serverden uzaklaştırma gibi mudahalede bulunur. Mudahale esnasında taraf tutmadan uzlaştırıcı bir rol alır, kaba ve adab dışı hareketlerde bulunmaz.

- IRCop, şahıslara, kurumlara, topluluklara hakaret ve küfür edilmediği sürece din, mezhep, cemaat, ırk ve millet gibi fikir farklılığından dolayı kimseyi atamaz.

- IRCop, alacağı kararları başkasının yönlendirmesiyle değil mevcut ve gecerli kural doğrultusunda alır

. - IRCop, yetki ve sorumluluk sahasının dısında kalan meselelere karışmaz.

- IRCop, kendi başına kural koymaz, kuralları değiştiremez. Yetki alan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

- IRCop, istişare ve koordinasyonun doğru bir şekilde saglanmasi amacıy ile #opers kanalının yanısıra #Global ve #Operhelp kanalındada bulunma mecburiyeti vardır. Ayrıca sunucu yönetimi tarafında acılan tüm globa kanallara girmek ve bulunmak zorundadır. #Antalya, #Ankara, #İstanbul, #Zurna, #Chat vb gibi.

- IRCop, server catısı altında kurulmuş ozel kanalların denetlemesini de yapar. Ancak kurallara aykırı bir durumda hemen mudahale etmez bir üst merciiye bildirir ve istişare eder.

- IRCop, sohbet kanallarında gerek ircop'lar gerekse op'lar arası her turlu tartışma gibi ters düşücü hareketlerden kacınır.Bir yanlışı veya kural ihlalini gördüğü takdirde o görevliye bunu ozelden bildirir ısrarı halinde bir üst merciye havale eder.

- IRCop, sohbet kanallarında yetkili aop kalmadığı zaman +m de olan kanal modunu -m moduna alır ve kanala yetkili bir aop gelene kadar kendisi @ konuma gecerek kullanıcıların sohbet etmesine yardımcı olur.

önceki yazı Önceki Yazı   Sonraki Yazı sonraki yazı
sosyal medya ile paylaş google plus facebook twitter delicious furl digg flickr yahoo youtube

 

chat editörü Yazar : Ali Bozkurt
Web Site : http://www.sohbettr.net
Hakkında : SohbetTR.Net web site editörü
Blog Sayfası : http://www.sohbettr.net/blog
İlgi Alanı : IRC
Sohbet makaleleri, sohbet hakkında bir çok şey öğretir.
Sohbet blogları ile aradığınız bilgiyi daha çabuk .
bulabilir böylece merak ettiklerinizi öğrenirsiniz..
Tüm yazıları oku . . .

Popüler Yazılar


SOHBET
Yeni insanlar ile tanışmak ve onlarla sohbet etmek insanın her dönemde arzulayacağı . . .
CHAT
İnternetin ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmaya başladığı ilk günden bu yana chat siteleri . . .
SohbetTR.Net’in iPhone, iPad ve Android için özel sohbet uygulamalarını aşağıdan indirebilir her an sohbet odalarımıza bağlı kalabilirsiniz.
mobil sohbet uygulamaları
app store google play  
alt golge
sidebar cizgi

Benzer Yazılar


sohbet link SohbetTR.Net Sohbet Kuralları
30 Ağustos 2013 | Admin
Web sitemiz sizden bazı yasaklara uymanızı bekler. Bu tamamı ile daha seviyeli ve doğru bir sohbet şekli için sizlerden isteklerimizdir . . .
sohbet link Devamını oku

sohbet link SohbetTR.Net Aop Kuralları
30 Ağustos 2013 | Admin
Sohbet Odaları yetkilisi Aop (@)' ların uyması gereken kuralları öğrenin. Kanal yetkilileri neye göre sohbet'i kontrol ederler . . .
sohbet link Devamını oku

sohbet link SohbetTR.Net Admin Kuralları
30 Ağustos 2013 | Admin
Merak edilen IRC Adminleri'nin de uyması gereken kuralları olduğunu biliyormuydunuz ? Kurallara göz atmak için sayfayı ziyaret edin . . .
sohbet link Devamını oku

Tavsiye Yazılar


sohbet siteleri
Sohbet Siteleri
Sohbet siteleri de, internet ortamını kullanarak, insanlara büyük bir rahatlık sağlamaktadır . . . Devamı.
chat odaları
Chat Odaları
Chat odaları sayesinde, yeni ortamlara girmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar . . . Devamı.
chat siteleri
Chat Siteleri
İnternet teknolojilerinin avantajları iletişimin vazgeçilmezi chat siteleri ve zaman içindeki . . . Devamı.